Anal fissür nedir? Nasıl tedavi edilir?

anal-fissure-1200x800.webp

Enjeksiyon ile; Fissürün ameliyatsız tedavisi için popüler bir yöntemdir. Anal bölgede iç anal sinirlerin belirli noktalarına botulinum toksini verilerek kastaki kastaki spazm çözülmeye çalışılır.

Etkinliği yani tedavi ve tekrarlama olasılığı %60 – 70 civarındadır. Kliniğimizde uygulama sedasyon anestezisi altında ve orjinal molekül kullanılarak ve uygun hasta seçimi ile başarı oranı maksimum tutulmaya çalışılmaktadır.

Her fissür hastası için botoks uygulanabilir mi?

Her hasta ve her fissür botoks enjeksiyonu için uygun olmayabilir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Anüs (makat) bölgesindeki deride oluşan yırtık veya çatlaktır. Görünüş olarak küçük olmasına karşın verdiği rahatsızlık çok belirgindir. İlk bir aylık dönemdeki yırtıklara “akut anal fissür”, daha uzun süreli ve meme (şişlik) yapmış yırtıklara da “kronik anal fissür” (KAF) denir. Kadın ve erkekte aynı oranlarda ve her yaş grubunda görülebilir. Genelde fissür yüzeysel olarak başlar ve hızla derinleşip altta yatan makat iç kasına ulaşabilir. Bu durumda hastalık kronik hale gelir.

Anal fissür belirtileri

Makat çatlağında en net belirti AĞRI ve yanmadır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir ve sonrasında 4-5 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir. Nadirende olsa fissür tabanında damar varsa şiddetli kanama yapabilir.

Anal fissür nedenleri

 • Kabızlık ve sert dışkılama
 • Fazla ıkınma
 • Şiddetli ishal
 • Bazı hastalıklar (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit)
 • Gebelik ve doğum
 • Ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması
 • Makat bölgesinde travma (lavman, rektal termometre, v.b.)
 • Genetik faktörler

Tedavi

Akut anal fissür, medikal tedavi ve hayat tarzı değişiklikleri ile kolayca iyileşir. Diyet, dışkı yumuşatıcı ilaçlar, kısa süreli topikal kremler, sıcak su oturma banyoları, ağrı varsa ağrı kesiciler tedavi olarak uygulanır. Erken fissürlerde ilaç tedavisinin başarı şansı, dikkatli bir uygulama ile % 80’den bile düşüktür tedaviye ve tüm önlemlere rağmen 6-8 hafta içinde nüks ederse bu duruma kronik anal fissür denir.

Kronik anal fissür

A-  Enjeksiyon; Fissürün ameliyatsız tedavisi için popüler bir yöntemdir. Anal bölgede iç anal sinirlerin belirli noktalarına botulinum toksini verilerek kastaki kastaki spazm çözülmeye çalışılır.

Etkinliği yani tedavi ve tekrarlama olasılığı %60 – 70 civarındadır. Kliniğimizde uygulama sedasyon anestezisi altında ve orjinal molekül kullanılarak ve uygun hasta seçimi ile başarı oranı maksimum tutulmaya çalışılmaktadır. Her hasta ve her fissür botoks enjeksiyonu için uygun olmayabilir.

B- Cerrahi Tedavi; Hayat tarzı değişiklikleri, ilaç tedavileri, oturma banyoları, dışkı yumuşatıcılar veya botoks enjeksiyonu ile düzelmeyen fissürlerde tek seçenek cerrahidir. Kliniğimizde kronik anal fissürlerde cerrahi olarak kapalı LİS operasyonu uygulanmakta olup başarı oranı %99 civarındadır.


Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Op. Dr. Akın Kocaoluk


Op. Dr. Akın Kocaoluk | Özgeçmiş


1998 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Şuanda aktif kariyerine Türk Kızılayı Altıntepe Tıp Merkezinde devam etmektedir.
Abone Olun!


Tüm haberleri almak için Op. Dr. Akın Kocaoluk bültenine abone olun.  Bu sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka randevu alarak doktorunuza başvurunuz.

  Op.Dr.Akın Kocaoluk®. All Rights Reserved. Designed by Forsada.