#general surgery

Op. Dr. Akın Kocaoluk explains to you the most important topics in the field of general surgery.

About MeTreatments


Op. Dr. Akın Kocaoluk

Make an Appointment Quickly


  What is Stomach Botox?


  Botulinum toxin administration to the stomach is a relatively new weight loss method based on the injection of Botulinum toxin to certain parts of the stomach by endoscopic method.


  Read more


  What is Gastric Sleeve Surgery?


  Gastric sleeve operation is an operation performed by removing most of the stomach. This removed part is about 80% of the whole stomach. The rest of the stomach got this name because of its shape like a tube.


  Read more


  What is Stomach Balloon?


  Stomach balloon is a silicone balloon that is placed in the stomach by endoscopy by physicians. Nowadays, general surgeons perform the gastric balloon application in the fight against obesity.


  Read more


  What are hemorrhoids?


  Hemorrhoids are enlarged veins at the bottom of the rectum and anus, at the end of the anal canal. The walls of these blood vessels sometimes stretch so wide that the vessels swell further and become irritated.


  Read more

  Treatments

  TreatmentsMade by Op. Dr. Akın Kocaoluk

  You can examine some of the treatments performed.

  Hemorrhoids

  Hemoroid rektumun ve anüsün en alt kısmında, anal kanalın sonunda bulunan genişlemiş damarlardır. Bu kan damarlarının duvarları bazen gerilerek o kadar genişler ki, damarlar daha da şişerek tahriş olurlar. Bu şişme ve tahriş olmanın sonucunda da makatın dışına çıkarlar.


  Breast Diseases

  Meme kanseri kadınlarda en fazla görülen kanserdir. Meme kanseri, hücrelerin kanser niteliği kazanması (sınırsız ve kontrolsüz çoğalma, büyümeye başlaması) sonucu oluşur.
  Dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanseri her 8-10 kadından birinde yaşam boyunca oluşmaktadır.  Stomach Diseases

  Tek bir mide hastalığı yoktur. Midenin çeşitli hastalıkları vardır. Bunlar arasında en sık görülenler, gastrit, ülser, reflü, mide fıtığı ve mide kanseridir.


  Colon Cancer

  Kolon kanserleri, dünyada en sık görülen kanser türlerinden biridir. Sağlık Bakanlığının istatistiklerine göre ülkemizde de en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında kolon (kalın bağırsak) kanseri yer almaktadır. Kolon kanserinin her yaşta görülme riski olsa da en sık 50 yaşından sonra gözlenmektedir.  Hernia

  Fıtık, iç organlardan birinin vücudun zayıf bir bölgesinden dışarıya doğru çıkmasıdır. Sıklıkla karın bölgesinde, karın bölgesinde ise en sık kasıkta görülür.


  Colorectal Cancer (Large Intestine Cancer)

  Kanser hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Ülkemizde kalın bağırsak kanserleri, tüm kanserler içerisinde üçüncü sırada yer almaktadır.  Working Hours  Is your time not right?


  You can get more clear information about solution methods by contacting me.


  Make your appointment for the examination

  Op. Dr. Akın Kocaoluk

  WhoAm I ?

  He graduated from 19 Mayıs University Faculty of Medicine in 1998. He specialized in General Surgery at SSK Göztepe Training and Research Hospital between 1998-2003. He completed his compulsory service at Şanlı Urfa Suruç State Hospital between 2003-2005. He has been working as a General Surgery Specialist at Turkish Red Crescent Altıntepe Medical Center since 2007.

  Op. Dr. Akın Kocaoluk


  Latest Contents

  Read our latest news or general medical news. Do not hesitate to ask questions for any news you find interesting.

  Category filter:AllAnal FissurBreast DiseasesBristle RotationColon CancerColorectal Cancer (Large Intestine Cancer)Gall Bladder StonesGastric Sleeve SurgeryHemorrhoidsHerniaStomach BalloonStomach BotoxStomach Diseases
  No more posts

  Working Hours  Contact

  +0850 474 15 19


  Turkish Red Crescent Altıntepe Medical Center

  Altıntepe, Cihadiye Cd. No:40, 34840 Maltepe/İstanbul


  Hemen Randevu Alın


  Op. Dr. Akın Kocaoluk

  Followon Instagram

  You can check some posts and visit @drakinkocaoluk Instagram account of Op. Dr. Akın Kocaoluk.

  Op. Dr. Akın Kocaoluk


  Op. Dr. Akin Kocaoluk | Resume


  He graduated from 19 Mayıs University Faculty of Medicine in 1998. He is currently continuing his active career in Turkish Red Crescent Altıntepe Medical Center.
  Subscribe!


  Please subscribe to get all news from Op. Dr. Akın Kocaoluk   The contents on this site are for informational purposes only, make an appointment to consult your doctor for diagnosis and treatment.

   Op.Dr.Akın Kocaoluk®. All Rights Reserved. Designed by Forsada.